کلیپها-تعارض در روابط همسران-بخش ششم

شبکه مشاوران و مدیران چشم انداز- گروه روانشناسی

نام کلیپ : مشاور خانواده : تعارض در روابط همسران – بخش ششم

مشاور : الهه نژاد کریم

تعداد کلیپ ها : ۸ کلیپ آموزشی
زمان نمایش : در آپدیت نیمروز در شبکه چشم انداز


 

  • توصیه ها و مطالبی که مشاور محترم شبکه نیز در فایل صوتی زیر به آن پرداخته اند حاوی نکات مهم دیگری است که توجه به آنها بسیار توصیه می شود.

از صبر و شکیبایی شما برای آپلود شدن کلیپ سپاسگذاریم

 

مطالب مرتبط و پیوست:

سبک مؤثر مدیریت تعارض

 سبک تفاهم و تعامل: به باور همسرانی که این سبک را در زندگی مشترک خود به کار می برند، اختلاف و تعارض در زندگی زناشویی امری طبیعی و اجتناب ناپذیر است که باید با همکاری یک دیگر آن را حل کنند. «آن ها در کنار توجه به اهداف و علایق خود، به اهداف و خواسته های همسرشان نیز اهمیت می دهند و به هنگام تعارض، به راه حل هایی توجه می کنند که نیازهای طرفین را بر آورده سازد» (محمدپور، ۳۴:۱۳۸۹). روشن است که پیامد چنین سبک سازنده ای، رابطه ای موفق است.

چنان که نتایج یک تحقیق نشان می دهد، «زوجینی که هنگام تعارض و ناسازگاری راه همدلی و محبت را پیش می گیرند و مشکل را مشکل هر دو می دانند، ۳۴% مخالفت کم تری با هم دارند و ۵۸% از ناسازگاری آن ها کاسته می شود» (کنت،۱۳۸۲، ۱۶۲).

 «نگرش» و «نیاز» دو مقوله در تعارض همسران

دو مقوله ی «نگرش» همسران به تعارض و توجه به «نیازهای یک دیگر» در چگونگی برخورد با تعارض و رفع زمینه های آن، اهمیت فراوان دارند؛ چراکه نگرش ها و نیاز ها، رفتار انسان ها را هدایت می کنند.

نگرش: آن چه اهمیت دارد توجه به نگرش های کلیدی مسلطی است که به مثابه ویروس های ارتباطی در نگرش همسران نسبت به تعارض، مسمومیت ایجاد می کند. نگرش جامع و سازنده درباره ی اختلاف و تعارض از سه رکن تشکیل می شود:

۱- اختلاف میان همسران امری طبیعی و اجتناب ناپذیر است. بعضی از همسران فکر می کنند باید با کپی برابر اصل خود ازدواج کنند و تحمل هیچ مخالفت، سلیقه ی متفاوت و نظر دیگری را ندارند.

۲- نیازهای زن و شوهر به یک اندازه معتبر است؛ زن و شوهر با درک نیازهای یک دیگر و توجه به تأمین نیازهای دیگری می توانند زمینه ی آرامش یک دیگر را فراهم کنند.

۳- بهترین راه حل برای حل تعارض، توافق طرفین درباره ی موضوع مورد اختلاف است؛ بهترین راه حل برای اختلاف زن و شوهر راه حلی است که در آن منافع هر دو طرف تأمین شود.

نقش درک نیازهای همسر در مدیریت تعارض: به موازات نقش نگرش در شیوه ی مواجه زوجین با تعارض، شناخت و توجه به نیازهای طرف مقابل نقش اساسی در کاهش زمنیه های تعارض یا ایجاد بحران در روابط همسران دارد.

ویلیام گلاسر می گوید: «هر کاری که ما می کنیم خوب یا بد، مؤثر یا بی اثر، دردناک یا لذت بخش، دیوانه وار یا معقول… برای ارضای نیروهای قدرت مند درون خودمان است.» به عقیده ی وی حتی رفتار نامناسب نیز در اختیار کارکردی ویژه است؛ به طوری که این گونه رفتارها به طرزی مخدوش و منحرف یک نیاز روان شناسانه را برطرف می کند. هرچه همسران، انگیزه ی درونی رفتار طرف مقابل را بیش تر درک کنند، بهتر می توانند تغییر مثبت به وجود بیاورند؛ به طوری که اگر در رفع آن نیاز ها به همسران شان کمک کنند، شاهد تغییر رفتار همسرشان در جهت مثبت خواهند بود (گلاسر،۱۳۸۶، ۶۳).

گری چاپمن معتقد است که پنج نیاز اساسی، رفتار انسان را تحت تأثیر قرار می دهد و اغلب اوقات انگیزه ی رفتار را تشکیل می دهد. این نیازها به این شرح هستند:

۱٫ نیاز به عشق: اساسی ترین نیاز انسان ها، نیاز به عشق ورزیدن و مورد عشق واقع شدن است. میل و آرزوی دوست داشتن دیگران، انگیزه ی فعالیت های نوع دوستانه و خیرخواهانه ی بشر نیز هست. وقتی آدمی به دیگران کمک می کند، احساس خوبی درباره ی خودش دارد. از سوی دیگر، بخش قابل ملاحظه ای از رفتارهای انسان با انگیزه ی دریافت عشق و محبت صورت می گیرد. وقتی انسان احساس می کند که دیگران به او توجه دارند و خوش بختی او برای آن ها مهم است و علایق او را دنبال می کنند، رفاه و آسایش او را می خواهند، احساس می کند که مورد عشق و محبت است. کلمات محبت آمیز و عاشقانه ی همسران به یک دیگر نیازهای آن ها را به دوست داشتن دیگری ارضا می کند و از سوی دیگر عشق و به احتمال قوی دوستی طرف مقابل را در پی دارد.

۲٫ نیاز به آزادی: هر انسانی آرزو دارد که خودش زندگی را پیش ببرد و تحت کنترل دیگران نباشد؛ به عبارت دیگر، انسان خواهان آزادی در انتخاب شیوه ی زندگی است. به همین دلیل، همسران می خواهند آزادانه احساسات، افکار و آرزوهای خود را بیان کنند و آزادانه اهداف خود را انتخاب کنند و آن چه را برای شان لذت بخش است بخوانند، بنویسند و برنامه های مورد علاقه ی خود را از تلویزیون تماشا کنند. این آرزوی آزادی به قدری قوی است که هرگاه همسری احساس کند که شریک زندگی اش سعی در کنترل او دارد، موضع تدافعی می گیرد و خشمگین می شود. البته او اشاره می کند که آزادی هرگز مطلق و بی حد و حصر نیست و زوجینی که نتوانند بین عشق و آزادی تعادل برقرار کنند، هرگز زندگی رضایت بخشی نخواهند داشت.

۳- نیاز به مهم بودن: سومین نیازی که انگیزه ی رفتار آدمی است، نیاز به مهم بودن است. این نیاز، درون همه ی آدم ها آرزوی انجام کاری را ایجاد می کند که به آن ها احساس رضایت و اهمیت می دهد. بسیاری از رفتارهای ما از این نشأت می گیرد که می خواهیم تأثیر مهمی بر جهان بگذاریم و در یاد همگان بمانیم. قدردانی همسران از یک دیگر موجب ارضا شدن این نیاز می شود.

۴- نیاز به استراحت: انسان ها به لحاظ فیزیکی، ذهنی و عاطفی چنان خلق شده اند که به ضرب آهنگ و تعادل بین کار و بازی نیاز دارند. شیوه های رفع این نیاز بی شمار است و تحت تأثیر علایق منحصر به فرد افراد قرار دارد.

۵- نیاز به کسب آرامش: نیاز در کانون درونی انسان قرار دارد و چیزی درون انسان هست که به دنبال اتصال با جهان غیرمادی است. بشر عطشی معنوی دارد که او را وادار می سازد فراتر از دنیای مادی و فعالیت های روزمره به جست وجوی معنا بپردازد. (چاپمن، ۱۳۸۶، ۶۳-۷۱)

ادامه دارد

شما هم می توانید نظرات خود را در این مورد در شبکه چشم انداز کانال تلگرام به آدرس   @modir1404reg منعکس فرمائید.

1 با تشکر از نظر شما

Leave a Reply

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.