کلیپ ها- مهارتهای ضروری ده گانه زندگی -مهارت ۹-مهارت تفکر خلاق -بخش سوم

شبکه مشاوران و مدیران چشم انداز- گروه روانشناسی

نام کلیپ : مشاور خانواده : مهارتهای ضروری ده گانه زندگی – مهارت نهم- مهارت تفکر خلاق-بخش سوم

مشاور : شقایق فرزاد

تعداد کلیپ ها : پکیج آموزشی
زمان نمایش : در آپدیت نیمروز در شبکه چشم انداز

ناظر پخش : مهندس حسین ابراهیمیمطالب مرتبط و پیوست:

مهارت های دهگانه زندگی- مهارت تفکر خلاق – بخش سوم

تفکر خلاق فواید تفکر خلاق و مهارت‌های حل خلاقانه مسأله

به چه دلیل باید مهارت‌های حل خلاقانه مسایل را در خود تقویت کنیم؟

آیا این کار ارزش صرف و انرژی را دارد؟ پس از آنکه ما فواید کسب چنین مهارت‌ها و استفاده از آن را ارایه کردیم. شما می‌توانید به سئوال دوم پاسخ دهید. برای جبران نقطه ضعف‌ها و نقائص آموزشی لازم است از مهارتهای خلاقانه حل مسأله بهره جست. سیستم‌های مدارس ما،‌ از کلاس اول تا دانشگاه، همگی بر این نکته تأکید دارند که به جای استفاده از قدرت شگفت‌انگیز مغز برای ایجاد افکار جدید و تبدیل آنها به واقعیت، به ذخیره اطلاعات بپردازیم. همیشه به ما فنون یا روش‌های دیکته شده حل مسأله را آموخته‌اند که از آن به عنوان روش «کند و پرزحمت» نیز یاد شده است. لیکن امروزه ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که در حال تغییر وتحول است. دنیایی بسیار پیچیده، دنیایی که با مسایل بسیار دشوار روبروست. بنابراین همگان نیازمند کسب مهارت های تفکر خلاق، قابل انعطاف و دقیق هستند تا علاوه بر رویارویی با چنین مسایلی قادر به یافتن راه حل‌هایی برای پیشبرد فیزیکی و اجتماعی محیط خود باشند. با بهره گیری از تفکر خلاق، قادر خواهیم بود به آن دسته از تحولات اساسی که مدارس ما برای توسعه آموزش برای تمامی دانش‌آموزان به آن نیاز دارند، دست یابیم. به علاوه، از آنجا که ماشین حساب و کامپیوتر به طور گسترده در دسترس عموم قرار دارد، مسایل ریاضی به راحتی قابل حل بوده و نیاز چندانی به محاسبه و تفکر ندارد. بسیاری از مردم اشتباهاً بر این باورند که به وسیله کامپیوتر می‌توان بدون بهره گیری از همان مهارت‌های حل مسأله، که تا کنون مورد استفاده بوده‌اند، مبادرت به حل مسایل پیچیده نمود. ولی برای بهره جستن از امکانات کامپیوتر می‌باید توانایی های حل مسأله را در خود تقویت کنیم. اگر ما مغز خود را در مسیر طرح سئوال، جستجو و تفحص،اختراع و اکتشاف و خلاقیت قرار دهیم، میزان بهره‌وری خود را افزایش داده‌ایم. به عبارت دیگر، کامپیوتر‌ها نمی‌توانند به جای یک مغز خلاق عمل کنند

فواید داشتن مهارت‌های حل خلاقانه مسأله چیست؟

این مهارت‌ها باعث غنای زندگی می‌شوند زیرا از این مهارت‌های تفکر می‌توان در منزل، به هنگام تفریح و به خصوص در رابطه با دیگران استفاده کرد. می‌توان در زمینه شغلی موفقیت‌های بیشتری کسب کرد ومی‌توان به شغل خود، چالش و هیجان بیشتری بخشید. پیگیری آرزوها و احتمالات، باعث ایجاد احساسات نیروبخشی چون حس ماجراجویی، حوادث غیرمترقبه، لذت و تفریح می‌شوند. با به کارگیری مهارت‌های حل خلاقانه مسأله، راه‌ حل‌های نوآورانه و افکار جدید برای حل مسأله یا نیاز مشخص، به ذهن خطور می کند.چنین افکاری کاملاً از راه‌ حل‌های معمول متمایز بوده و دارای کیفیت بالاتری می‌باشند. از آنجا که مهارت‌های حل خلاقانه مسأله به افکار تحلیلی و تخیلی جهت داده و آنها را یکپارچه می‌کند،‌ باعث ایجاد تعادل در مسیر تفکر می‌شود. همان گونه که تفکر شهودی برای دستیابی به نتایج برتر حایز اهمیت است. تفکر انتقادی وساختاری نیز دارای اهمیت می‌باشد

تفکر خلاق

در آغاز، اجازه دهید اشتباه رایجی را که درباره مفهوم تفکر خلاق وجود دارد، رفع کنیم. تا کنون به ناروا، علم، فناوری، هنر و ادبیات، به عنوان تنها مجاری معتبر خلاقیت، شهرت پیدا کرده اند. برای بیشتر مردم، تفکر خلاق، تداعی گر اموری مانند کشف الکتریسیته یا واکسن فلج اطفال یا نوشتن یک رمان یا اختراع تلویزیون رنگی است. بی شک، همه این دستاوردها، شاهدی بر وجود تفکر خلاق است. هر گامی که برای تسخیر فضا برداشته شده است، نتیجه تفکر خلاق و پویایی آن است؛ ولی تفکر خلاق، به قلمرو خاصی اختصاص ندارد ومنحصر به افراد فوق العاده باهوش نیست.

تفکر خلاق چیست؟

افراد یک خانواده کم درآمد، نقشه ای می ریزند تا بتوانند پسر خود را به دانشگاه معتبری بفرستند. برنامه ریزی آنها، ثمره یک تفکر خلاق است. خانواده ای، بدمنظره ترین زمین مخروبه خیابانشان را تبدیل به زیباترین فضای سبز آن ناحیه می کنند. اقدام آنها، نمایان گر اندیشه خلاق است. پیدا کردن راه هایی برای ساده تر کردن روش های دفتر اداری، فروش جنس به مشتری هایی که اصلاً در فکر خرید نیستند، واداشتن بچه ها را به مشغولیت های سازنده، ایجاد شرایطی برای افزایش علاقه کارمندان به کار و جلوگیری از وقوع یکجنجال «حتمی»، همه و همه نمونه هایی از فکر خلاق روزمره و علمی است. تفکر خلاق، یعنی یافتن راه های جدید و مؤثر، برای انجام دادن کارها. موفقیت های گوناگون – اعم از موفقیت در خانه، محل کار و اجتماع – به یافتن راه هایی برای انجام هر چه بهتر کارها بستگی دارد. اما برای به وجود آوردن تفکر خلاق و حفظ آن،چه کاری می توانیم انجام دهیم؟
……ادامه داردThe image “http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:c_L3t6KpiSyuwM:http://www.bornanews.ir/Images/News/larg_pic/29-9-1387/IMAGE633653689825468750.jpg” cannot be displayed, because it contains errors.

منبع : ابراهیم محمودزاده

شما هم می توانید نظرات خود را در این مورد در شبکه چشم انداز کانال تلگرام به آدرس   @modir1404reg منعکس فرمائید.

0 در صورت پسندیدن این کلیپ لایک کنید

Leave a Reply

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.