کلیپ ها- مهارتهای ضروری ده گانه زندگی -مهارت ۹-مهارت تفکر خلاق -بخش دوم

شبکه مشاوران و مدیران چشم انداز- گروه روانشناسی

نام کلیپ : مشاور خانواده : مهارتهای ضروری ده گانه زندگی – مهارت نهم- مهارت تفکر خلاق-بخش دوم

مشاور : شقایق فرزاد

تعداد کلیپ ها : پکیج آموزشی
زمان نمایش : در آپدیت نیمروز در شبکه چشم انداز

ناظر پخش : مهندس حسین ابراهیمیمطالب مرتبط و پیوست:

مهارت های دهگانه زندگی- مهارت تفکر خلاق – بخش دوم

۱۰ راهکار فعال کردن تفکر خلاق

در فرهنگ معاصر، خلاقیت یکی از جذاب ترین و مهمترین ویژگی هایی است که همه به دنبال ایجاد یا افزایش آن در خود هستند، ولی بسیاری از مردم بر این باورند که این ویژگی فقط مختص معدودی افراد ذاتا خلاق است. لازمه خلاقیت این است که مغز ما میان ایده هایی که در حالت عادی رابطه ای میانشان برقرار نیست رابطه برقرار کند و تقریبا همه انسان ها با این قابلیت زاده می شوند. بنابراین این مطلب که من بالفطره خلاق نیستم گفته ای صحیح نیست. شما خلاقید! تنها مسئله این است که قوه خلاقه شما در حال تلاش برای رشد و خارج شدن از حصاری است که شما در آن قرارش دادید.

شاید قوه خلاقه شما در حال حاضر خشکیده و غیرفعال باشد، برای همین ما در زیر راهکارهایی برای احیا و فعال کردن دوباره آن به شما ارائه کرده ایم.

۱. خود را خجالت زده کنید‌

ترس از خجالت زدگی یا شرم مردم را از خلاق بودن باز می دارد. شما باید آماده خطا کردن، شکست خوردن و احمق به نظر رسیدن باشید. در کالج من واحد تئاتر برداشته بودم که در آن تمرینات فیزیکی خنده داری داشتیم (مثلا باید ادای میمون را در صحنه در می آوردیم). در ابتدا بسیار خجالت می کشیدم از اینکه چنین ادایی در آورم،‌ اما زمانی که با خودم به این نتیجه رسیدم که خجالت کشیدن به خلاقیتی که بدست می آوردم می ارزد، توانستم به سطح جدیدی از رهایی دست یابم.

۲. با خودکار بنویسید، و زیاد

در فرهنگی که به سرعت و پیوسته در حال حرکت به سمت دیجیتال شدن است، شاید پیش بیاید که یک روز کامل بگذرد بدون اینکه شما یک کلمه با خودکار و کاغذ بنویسید. حتی دیگر لیست خرید روزانه را هم توی گوشی می نویسیم. اما تحقیقات علمی به وضوح نشان می دهد که ارتباط قوی ای میان نوشتن با دست و خلق ایده های جدید وجود دارد. همین تمرین ساده که به آرامی خود را ملزم به نوشتن افکارمان با خودکار و کاغذ کنیم در طول زمان موجب زایش ایده های جدیدی در ما می شود و خلاقیت ما را تقویت می کند.

۳. یک سرگرمی جدید انتخاب کنید

سفالگری را یاد بگیرید. پیانو یا یک ساز جدید بیاموزید. نقاشی کردن را تمرین کنید. انتخاب و انجام فعالیتی که با آن ناآشنایید و تلاش برای کسب این مهارت باعث می شود مسیرهای عصبی جدیدی در مغز شما شکل بگیرد. همین یاد گرفتن یک فعالیت جدید که نیاز به تعهد جدی نداشته باشد باعث افزایش اعتماد به نفس شما درباره قدرت خلاقه تان می شود.

۴. با کودکان بازی کنید

دفعه بعدی که این فرصت را پیدا کردید تا با یک کودک بازی کنید، حتما این کار را انجام دهید. و این بازی را از سر اجبار و با اکراه انجام ندهید، بلکه سعی کنید از او یاد بگیرید! اگر او می خواهد دکتر بازی کند،‌ خودتان را به جای یک سرباز مجروح جنگی جا بزنید. بازی را جدی بگیرید. کودکان هیچ عامل درونی ندارند که آنها را از شکستن هنجارهای اجتماعی باز دارد، بنابراین آنها بسیار رهاتر از ما بزرگسالان خلق می کنند. از این رهایی خلاق کودکان یاد بگیرید و الگوبرداری کنید.

۵. برای خلاقیت تان برنامه ریزی داشته باشید

شاید این عجیب و اشتباه به نظر برسد که زمان هایی را به عنوان <زمان خلاقیت> در برنامه روزانه یا هفتگی مان تعیین کنیم، اما این غیرواقعی است اگر فرض کنیم که همینطوری و بدون تلاش مکرر می توانیم خلاقیت مان را افزایش دهیم. با اختصاص دادن زمان هایی مشخص هر هفته یا چند روز در هفته به تقویت خلاقیت، شما خود را ملزم به تلاشی عامدانه برای افزایش خلاقیت تان می کنید. خواه این تلاش از طریق خواندن کتابهای کاربردی در زمینه خلاقیت باشد یا انجام تمرینات خلاقانه، شرکت در کلاس های تفکر خلاق و مواردی مشابه.

۶. همیشه دفترچه ای همراه خود داشته باشید

یک دفترچه کوچک برای نوشتن ایده های خلاق همیشه همراه خود داشته باشید تا هر فکر یا ایده خلاقی را مکتوب کنید. ایده ها، جملات جالب، نقاشی های خودانگیخته همه عواملی خلاقانه هستند که با نوشتن می توانید حفظ شان کنید. این دفترچه را خالی از قضاوت نگه دارید که بتوانید هر ایده ای هرچند کوچک را در آن نگه دارید.

۷. با خودتان قرار بگذارید

جولیا کامرون، مولف کتاب روش هنرمند بر اهمیت قرار گذاشتن با هنرمند درون و بردن خود به مکان هایی که خلاقیت را تغذیه می کنند تاکید دارد. او برای اینکار به شما پیشنهاد می دهد تا خود هنرمندتان را به یک موزه یا یک نمایش ببرید یا یک کتاب رنگ آمیزی برایش بخرید و او را در کافه نزدیک خانه مهمان کنید. روش های بیشماری وجود دارد که با هنرمند درون مان قرار بگذاریم و او را تشویق کنیم که او در کتابش به آنها می پردازد.

۸. بدن تان را حرکت دهید

از جلوی کامپیوتر بلند شوید، تلویزیون را خاموش کنید، حتی کتاب تان را کنار بگذارید و با کمی فعالیت فیزیکی عرق بریزید. به یک پیاده روی سریع ۲۰ دقیقه ای بروید. یا موسیقی مورد علاقه و پرانرژی گوش دهید و برای خود برقصید. حرکت دادن بدن به شما کمک می کند که از یکنواختی خارج شوید و ذهن تان فضای جدیدی را تجربه کند. ورزش منظم منجر به کاهش استرس و افزایش خلاقیت می شود.

۹. لیست تهیه کنید

لیست داشتن ممکن است کاملا غیر خلاق به نظر برسد. اما تهیه لیست ها در واقع ارتباطاتی ناخودآگاه در مغز و ذهن شما ایجاد می کند و کمک می کند تا ایده های جدید راحت تر در ذهن تان خلق شوند. منظورم من از لیست در اینجا لیست خرید روزانه نیست، بلکه منظور لیستی از ایده ها، خاطرات و موارد مورد علاقه است. تهیه یک لیست طولانی از چیزهایی که دوست دارید به شما کمک می کند تا نه تنها خلاق تر شوید، بلکه خودشناسی کنید زیرا الگوهای فکر خود را در چیزهایی که می نویسید می توانید مشاهده کنید.

۱۰. به خود اجازه دهید کمی بی حوصله شوید

من از بی حوصلگی مانند طاعون فرار می کردم. هر وقت اضافه ای که پیدا می کردم شروع به گشتن در شبکه های اجتماعی به جستجو و خواندن مطالبی که مرا از حس کردن ذره ای بی حوصلگی نجات دهد می کردم. اما بعد از مدتی متوجه شدم اگر ما به خودمان اجازه بی حوصله شدن را بدهیم، در واقع به ذهن مان اجازه می دهیم رویاپردازی کند. همانطور که می گویند <نیاز منجر به خلق می شود> بر این اساس، اگر ذهن شما دائما با محرک های بیرونی انباشته نشود، همین باعث می شود که خود ذهن شروع به خلق محرک کند.

در پایان، هوشیار باشید تا از خود خلاق تان نترسید و فرار نکنید. همه ما ناامنی هایی داریم. شما هم ناامنی هایتان را کمی رها کنید و به خود اجازه دهید کمی آسیب پذیری را تجربه کند. استفاده از این ده راهکار به شما کمک خواهد کرد تا خود خلاق تان را کامل تر تجربه کنید و نیروی خلاق در شما شکوفا شود.

منبع : ویدا فلاح

شما هم می توانید نظرات خود را در این مورد در شبکه چشم انداز کانال تلگرام به آدرس   @modir1404reg منعکس فرمائید.

1 با تشکر از نظر شما

Leave a Reply

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.