کلیپ ها – مشاوره شغلی برای نوجوانان(حرفه شناسی) – بخش پنجم و پایانی

شبکه مشاوران و مدیران چشم انداز- گروه روانشناسی

نام کلیپ : مشاور خانواده : مشاوره شغلی برای نوجوانان(حرفه شناسی) – بخش پنجم و پایانی

مشاور : شقایق فرزاد

تعداد کلیپ ها : ۵ کلیپ آموزشی
زمان نمایش : در آپدیت نیمروز در شبکه چشم انداز

تهیه و تدوین : مهندس حسین ابراهیمی


 

  • توصیه ها و مطالبی که مشاور محترم شبکه نیز در فایل صوتی زیر به آن پرداخته اند حاوی نکات مهم دیگری است که توجه به آنها بسیار توصیه می شود.

از صبر و شکیبایی شما برای آپلود شدن کلیپ سپاسگذاریم

 

مطالب مرتبط و پیوست:

ادامه از کلیپ (مشاوره شغلی برای نوجوانان(حرفه شناسی) – بخش چهارم)

● هدف های ارایه اطلاعات شغلی و حرفه ای
هدف نهایی از ارایه اطلاعات شغلی و حرفه ای، کمک به تصمیم گیری صحیح مراجعان در زمینه انتخاب و موفقیت در شغل است. از نظر «بائر و روئبر Roeder anb Baer)»، ۱۹۵۸) هدف های ارایه اطلاعات شغلی و حرفه ای عبارتند از: (شفیع آبادی، ۱۳۸۱، ص ۳۵): 
۱) مکاشفه:
از طریق اطلاعات شغلی و حرفه ای، مراجع به شناخت دنیای مشاغل می پردازد و پس از شناسایی خصوصیات فردی به مکاشفه آن گروه از مشاغل که در انجام آنها موفق تر خواهد شد، اقدام می نماید. مکاشفه مرحله مهمی در انتخاب و تصمیم گیری است، زیرا پس از مکاشفه و بررسی امکانات، انتخاب دقیق تر و مناسب تر انجام خواهد گرفت.
۲) آگاه کردن:
آشنا ساختن مراجع با مشاغل متعدد و بررسی امکانات استخدامی می تواند در تصمیم گیری شغلی و حرفه ای حایز اهمیت فراوانی باشد. آگاهانیدن مراجع در زمینه های شغلی و خصوصیات فردی انجام می پذیرد. یعنی در این مرحله فرد از علایق و استعدادهای خود برای اشتغال آگاه و مطلع می گردد.
۳) ایجاد انگیزه:
یکی از هدف های ارایه اطلاعات شغلی و حرفه ای آن است که مراجع به انتخاب شغلی در آینده علاقه مند شوند. اگر اطلاعات به طور گام به گام و با توجه به اصول، در دسترس مراجع قرار بگیرد، مراجع به کمک مشاوره به طرح ریزی حرفه ای اقدام خواهند نمود که سرانجام به انتخاب شغل مناسبی منجر می گردد.
۴) ادامه اشتغال:
ارایه اطلاعات شغلی و حرفه ای حتی پس از انتخاب شغل نیز ادامه می یابد و باعث می شود فرد در زمان اشتغال کارایی اش را افزایش دهد.
● اهمیت اطلاعات شغلی و حرفه ای
جوامع بشری برای تداوم حیات خود نیاز به نیروی کار دارند. حتی در زندگی انسان های اولیه نیز، انجام کار، امری ضروری بوده و امروز نیز کار بخش عمده ای از وقت شبانه روز ما را به خود اختصاص می دهد. اما پیشرفت های بشری در تمام زمینه ها از جمله علوم، فنون، صنایع و به وجود آمدن تکنولوژی های مدرن باعث شده است، انسان ها نتوانند همانند گذشته به کاری بپردازند و شغلی را احراز نمایند. به عبارت دیگر انتخاب شغل امری پیچیده و نسبتا طولانی شده که فرد باید طی برنامه ریزی شغلی و سال های متوالی و کسب مهارت یا اطلاعات یا تخصص های لازم به انتخاب شغل مبادرت ورزد. برای انتخاب شغل، شناخت صحیحی از دنیای مشاغل، شرایط ورود و پیشرفت شغلی، امکانات و فرصت های استخدامی امری حیاتی است که ما این گونه اطلاعات را از راه اطلاعات شغلی و حرفه ای بدست می آوریم. بنابراین اطلاعات شغلی و حرفه ای موجب می شود فرد در تصمیمات شغلی خود تصمیمات منطقی تری اتخاذ نماید.

شما هم می توانید نظرات خود را در این مورد در شبکه چشم انداز کانال تلگرام به آدرس   @modir1404reg منعکس فرمائید.

0 در صورت پسندیدن این کلیپ لایک کنید

Leave a Reply

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.