کلیپ ها – مشاوره شغلی برای نوجوانان(حرفه شناسی) – بخش دوم

شبکه مشاوران و مدیران چشم انداز- گروه روانشناسی

نام کلیپ : مشاور خانواده : مشاوره شغلی برای نوجوانان(حرفه شناسی) – بخش دوم

مشاور : شقایق فرزاد

تعداد کلیپ ها : ۵ کلیپ آموزشی
زمان نمایش : در آپدیت نیمروز در شبکه چشم انداز

تهیه و تدوین : مهندس حسین ابراهیمی


 

  • توصیه ها و مطالبی که مشاور محترم شبکه نیز در فایل صوتی زیر به آن پرداخته اند حاوی نکات مهم دیگری است که توجه به آنها بسیار توصیه می شود.

از صبر و شکیبایی شما برای آپلود شدن کلیپ سپاسگذاریم

 

مطالب مرتبط و پیوست:

ادامه از کلیپ (مشاوره شغلی برای نوجوانان(حرفه شناسی) – بخش اول)

دربین ممالک صنعتی،امریکای شمالی نخستین کشوری است که درآن مراکز ویژه راهنمایی ومشاوره تأسیس شده وازمیان افرادی که نخستین بار به ایجاد مرکز راهنمایی در آن سرزمین اقدام کرده اند باید از فرانک پاستور نام برد که درسال ۱۹۰۸ اولین مرکز راهنمایی راکه درحقیقت مرکز راهنمایی حرفه ای بود درشهر بوستن تأسیس گردید.

مهم ترین هدف راهنمایی شغلی در دوره ابتدایی آن است که دانش آموزان متوجه شوند که وجود تمام مشاغل مشروع و نیز اشتغال در آن ها برای ادامه زندگی افراد و بقای جامعه لازم است .

در دوره راهنمایی دانش آموزان از طریق راهنمایی شغلی باید از توانایی ها و خصوصیات خود بیشتر آگاه شوند و با تأیید بر خود شناسی و شناخت مشاغل مختلف برای طرح ریزی شغلی آماده شوند . در این دوره خود شناسی بر شغل شناسی تقدم دارد .

در دوره دبیرستان راهنمایی و مشاوره شغلی دو هدف اصلی دارد :

با فراهم کردن امکانات و موقعیت دانش آموز با خود شناسی و شغل شناسی کامل تر و دقیق تر طرح ریزی شغلی را انجام دهد و مشکلات موجود در انتخاب شغل را برطرف سازد .

باید اطلاعات دقیق تری در باره نتایج آزمو.ن های روانی ، شناسایی مشاغل متعدد و. امکانات و فرصت های استخدامی در دسترس دانش آموزان ثرار گیرد .

اهداف راهنمایی و مشاوره شغلی در ایران :

شناسایی و ایجاد انگیزه در افراد جامعه و راهنمایی آنان برای آن که مشاغلی را انتخاب کنند که با توانایی ها و استعدادهای آنان هماهنگی دارد .

کمک به افراد جامعه شغلی در جهت نیازهای جامعه و رغبت های شناخته شده آنان.

معرفی و اعزام افراد به مراکز آموزش مشاغل به منظور کسب تخصص لازم در باره شغلی که فرد برای استعداد و رغبت دارد .

گفتیم که هدف اصلی و نهایی ارائه اطلاعات شغلی و حرفه ای کمک به مراجع در تصمیم گیری صحیح و مناسب می باشد . در عین حال برخی از دانشمندان اهداف ارائه اطلاعات شغلی و حرفه ای را مورد بررسی قرار داده اند . از دیدگاه بری فیلد اهداف زیر اهداف ارائه اطلاعات شغلی و حرفه ای 
می باشد :

آگاهاندن : راهنمایی شغلی و دادن اطلاعات گوناگون در زمینه شغل بدان جهت در اختیار مراجع قرار می گیرد تا مراجع در موارد مختلف با مشاغل متعدد آشنا شود . چون لازمه انتخاب صحیح داشتن اطلاعات کافی است پس باید اطلاعات به طور دقیق و درست در اختیار مراجع قرار گیرد .

سازش دادن : مراجع در نهایت باید با شغل انتخابی سازگار شود و به طور موفقیت آمیز بدان ادامه دهد .

مشاور شغلی و حرفه ای باید کار مراجع را در جریان اشتغال نیز پیگیری کند و با دادن اطلاعات لازم او را کمک می کند تا کارش را با موفقیت ادامه دهد و روز به روز بر مهارت های شغلی خود بیفزاید.

ایجاد انگیزه : ارائه اطلاعات شغلی در مراجع باید انگیزه ای به انتخاب شغل ایجاد کند چون هدف از ارائه اطلاعات شغلی در نهایت انتخاب شغل مناسب است باید در ارائه اطلاعات به اصول و موارد آگاهی مراجع توجه کافی مبذول گردد

.……ادامه دارد

شما هم می توانید نظرات خود را در این مورد در شبکه چشم انداز کانال تلگرام به آدرس   @modir1404reg منعکس فرمائید.

0 در صورت پسندیدن این کلیپ لایک کنید

Leave a Reply

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.