http://modir1404.com/wp-content/uploads/2016/01/CLIPE-FARZAD-girls_in_family-081.mp4
Featured Video Play Icon

کلیپ ها-اهمیت توجه والدین به فرزندان دختر-۸ و پایانی

شبکه مشاوران و مدیران چشم انداز- گروه روانشناسی

نام کلیپ : مشاور خانواده : اهمیت توجه والدین به فرزندان دختر – بخش هشتم و پایانی

مشاور : شقایق فرزاد

تعداد کلیپ ها : ۸ کلیپ آموزشی
زمان نمایش : در آپدیت نیمروز در شبکه چشم انداز


 

  • توصیه ها و مطالبی که مشاور محترم شبکه نیز در فایل صوتی زیر به آن پرداخته اند حاوی نکات مهم دیگری است که توجه به آنها بسیار توصیه می شود.

از صبر و شکیبایی شما برای آپلود شدن کلیپ سپاسگذاریم

 

مطالب مرتبط و پیوست:

  • ارکان مهم و اولیه در تشکیل یک خانواده موفق و نقش دختران در آن

با توجه به اینکه چهار عنصر انتخاب ، اختیار ، عشق ، علاقه از مقدمات اولیه تشکیل یک خانواده موفق اند، باید گفت؛ بدون وجود این عناصر بنیان خانوده لرزان خواهد بود و اگر در تاسیس خانواده این ارکان جدی گرفته نشده و در ادامه خانواده محبت ها شکل نگیرد و رضایت طرفین فراهم نشود، این خانواده در معرض تهدید، مشکل و حتی طلاق است. لذا با توجه به سیره ائمه  و استدلال عقلی به این نتیجه می رسیم که در تاسیس خانوده، دختران هم محق باشند که برای انتخاب شریک زندگی پا پیش گذارند البته به شرطی که ظرافت ها و لطافت های دخترانه آسیب نبینند که بهتر است این کار به صورت غیر مستقیم صورت پذیرد.

اکنون به ذکر این نکته بسنده می شود که بر اساس نص قرآنی، فلسفه تاسیس خانواده، سکون و آرامش مرد و زن در کنار یکدیگر است. زیرا در قرآن کریم می خوانیم” از آیات الهی این است که برای شما از جنس خودتان جفتی آفریدیم که در برابر او آرامش یافته و با هم انس گیرید و میان شما رافت و مهربانی برقرار نمود (روم ۲۱)” اگر در خانواده ای سکون و آرامش و محبت وجود ندارد این خانواده قرآنی نیست و چه بسا که پسر و یا خصوصا دختری که با این ازدواج مخالفت نموده و تحکم والدین، اقوام و دیگران، یک عمر زندگی را بر او تحمیل نموده و از این رو جهنمی را در همین دنیا برای خود تهیه کرده اند که صدها مشکل و بحران به وجود می آورد.

 به طور مثال؛ راحله زنی است دستگیر شده که ادعا می کند چون علاقه ای به شوهرش نداشته توسط جوانی مقداری هرویین را در جیب او جاسازی کرده و بعد به پلیس گزارش می دهد تا از این طریق عدم علاقه به همسرش را اظهار کند!

لذا گفتنی است برای اینکه خانواده با شناخت و منطق شکل گیرد، دختر و پسر نیاز به شناخت از هم دارند. اینجا نقش خانواده ها در تربیت خصوصا دختران مهم می شود که چگونه اقدام کنند که هم به فساد نیانجامد و هم با جلوگیری از ارتباط مطلق دو تن، به تحجر و جمود کشانده نشوند.

مثال قرآنی و ۵ نکته زیبا در تربیت دختران

نحوه برقراری رابطه حضرت موسی با دختران شعیب که وقتی موسی کنار چاه آبی رسید جماعتی را دید که دو دختر با فاصله دورتر از آنها به جمع کردن گوسفندان مشغول بودند. او کنار آن دو زن رفته و پرسید اینجا چه می کنید؟ که پاسخ آنها سیراب کردن گوسفندان بعد از متفرق شدن جماعت کنار چاه بود. موسی آنها را سیراب کرد و یکی از دختران با حیای کامل به او گفت پدرم به خاطر سقایت گوسفندان تو را دعوت کرده تا به تو پاداشی دهد وبه شعیب گفت: او مردی درستکار و امین است و او را استخدام کن و شعیب به موسی پیشنهاد داد تا یکی از دخترانش را به ازدواج خود در آورد. این داستان چند نکته دارد؛

۱- منع اختلاط زن و مرد؛

۲- دیگری ارتباط معقول دختر و پسر؛

۳-سوم راه رفتن از روی حیا برای دختران؛

۴- تعامل مثبت و عاطفی والدین با دختران که دختران مسائل حادث در بیرون را برای والدین توضیح دادند و حق مشاوره و اظهار نظر برای آنها وجود داشته باشد؛

۵- خواستگاری کردن از سوی دختر از جانب پدر .

مخلص کلام:

نهایتا چنین تعامل عاطفی، عقلانی، مثبت و فعال خانواده ها با دختران در همه مسائل اجتماعی و خانوادگی، هم سبب بالا رفتن اعتماد به نفس دختران می شود، هم از تعارضات بین نسلی والدین با دختران می کاهد و هم در صورت به وجود آمدن بحران و مشکل، نیز با گفتگو و مشورت به راه حل بحران می رسند، نه اینکه با جمع شدن مسائل و آماده نبودن بستر برای طرح مشکلات، به بحران های هویتی و بازتاب های آسیب زا منتج گردد.

0 در صورت پسندیدن این کلیپ لایک کنید

Leave a Reply

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.