کلیپ ها-رفتار متقابل (کودک ، والد ، بالغ )-بخش۶

شبکه مشاوران و مدیران چشم انداز- گروه روانشناسی

مبحث- روانشناسی شخصیت

کلیپ ها-رفتار متقابل (کودک ، والد ، بالغ )-بخش ششم

نام مشاور : شقایق فرزاد
تعداد کلیپ ها : ۷ کلیپ آموزشی
زمان نمایش : در آپدیت شبانگاهی در شبکه چشم انداز

مطالب پیوست:

 • تحلیل رفتار متقابل چیست؟

  تحلیل رفتار متقابل و مفهوم نوازش در آن

  یکی از مفاهیم کلیدی در دانش تحلیل رفتار متقابل ، مفهوم نوازش است. دانش‌آموزی را در نظر بگیرید که شیطنت همواره در رفتار و گفتارش موج می‌زند. هر بار که معلم سر کلاس می‌آید، قبل از شروع درس، با لحنی که کمی شوخی و تا حد زیادی خشم در آن وجود دارد به دانشجو می‌گوید: «پدرسوخته هنوز تصادف نکردی بمیری ما خلاص شیم؟!». این جمله به عادت روزانه‌ی کلاس و درس تبدیل می‌شود و همه می‌دانند که هر روز درس و کلاس، با این خشم آمیخته با شوخی، آغاز می‌شود.

  اگر دانش‌آموز بیش از حد شیطنت کند و معلم از او به صورت خیلی جدی دلگیر شود،‌ به نظر شما مناسب‌ترین روش تنبیه او چیست؟ احتمالاً حدس می‌زنید. کافی است معلم زمانی که سر کلاس می‌آید، بدون توجه به آن دانش‌آموز،‌ از آن «ابراز خشم هر روزه» خودداری کرده و مستقیماً کلاس درس را شروع کند…

  چرا ما تا این حد نیازمند توجه هستیم؟ تا حدی که حتی حاضریم به عنوان توجه، توهین و تحقیر را بشنویم؟

  تحلیل رفتار متقابل تاکید دارد که یکی از نیازهای مهم ما انسانها، «دیده شدن و به رسمیت شناخته شدن» است. اینکه دیگران بپذیرند ما وجود داریم و جهان ما را می‌بیند. در خصوص تاثیر نوازش بدن نوزادان روی سلامتی آنها نیز تحقیقات زیادی انجام شده و می‌شود. اما شاید دنیل گلمن یکی از کسانی بود که با نوشتنمقاله‌ای در تایم در سال ۱۹۸۸، این موضوع را در ادبیات عامه مطرح کرد.

ینکه نوزادانی که روزهای نخستین را در انکوباتور می‌گذرانند، اگر روزانه سه بار و هر بار به مدت پانزده دقیقه ماساژ داده شوند، وزنشان ۴۷٪ سریع‌تر از سایر نوزادان در شرایط مشابه،‌ افزایش می‌یابد و به حالت طبیعی می‌رسد و حتی نشانه‌هایی از رشد سریع‌تر سیستم عصبی هم در آنها دیده می‌شود.

تحلیل رفتار متقابل و بحث نوازش در تحلیل رفتار متقابل

تحلیل رفتار متقابل و بحث نوازش در آن

نیاز به نوازش،‌ از بدو تولد در ما وجود دارد و تا لحظه‌ی مرگ نیز همراه ما می‌ماند. اگرچه، شکل آن تغییر می‌کند. اریک برن، به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های تحلیل رفتار متقابل، در توضیح مفهوم نوازش یا Stroke، اینگونه می‌نویسد که: «انواع رفتارها و شیوه‌هایی که انسانها توسط آن دیده شده و احساس وجود می‌کنند». زمانی که به کسی می‌گوییم: «من تو را دوست دارم»، او دیده می‌شود و شکلی از نوازش را دریافت می‌کند. حتی گفتن اینکه: «من از تو نفرت دارم» نیز شکل دیگری از دیده شدن و نوازش است. البته، نوع اول را «نوازش مثبت» و نوع دوم را «نوازش منفی» می‌دانند……….ادامه دارد.

 • توصیه ها و مطالبی که مشاور محترم شبکه نیز در فایل صوتی زیر به آن پرداخته اند حاوی نکات مهم دیگری است که توجه به آنها بسیار توصیه می شود.

ضمن تشکر از توجه شما . لطفا پس از انتخاب کلیپ چند لحظه صبر کنید تا آماده نمایش شود.

0 در صورت پسندیدن این کلیپ لایک کنید

Leave a Reply

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.