کلیپ ها – راهنمایی و مشاوره تحصیلی و شغلی – بخش چهارم

شبکه مشاوران و مدیران چشم انداز- گروه روانشناسی

نام کلیپ : مشاور خانواده : راهنمایی و مشاوره تحصیلی و شغلی – بخش چهارم

مشاور : شقایق فرزاد

تعداد کلیپ ها : ۵ کلیپ آموزشی
زمان نمایش : در آپدیت نیمروز در شبکه چشم انداز

تهیه و تدوین : مهندس حسین ابراهیمی


 

  • توصیه ها و مطالبی که مشاور محترم شبکه نیز در فایل صوتی زیر به آن پرداخته اند حاوی نکات مهم دیگری است که توجه به آنها بسیار توصیه می شود.

از صبر و شکیبایی شما برای آپلود شدن کلیپ سپاسگذاریم

 

مطالب مرتبط و پیوست:

راهنمایی و مشاوره تحصیلی و شغلی

ادامه از کلیپ شماره سه

به عقیده گینزبرگ و همکارانش سیر تکاملی انتخاب شغل سه مرحله دارد:
 مرحله اول- رویائی (قبل از سن ۱۱ سالگی) . در این مرحله هر گونه انتخابی متکی بر رویا وخیالبافی است و کودک ضمن بازی هایش بسیاری از شغل ها را تقلید می کند. انکار واقعیات،عدم توجه به توانایی ها و استعدادها ونادیده گرفتن زمان از علائم این دوره می باشد که با افزایش سن توجه به واقعیت بیشتر می شود.
 مرحله دوم- آزمایشی (۱۱-۱۸ سالگی) . مرحله ی رویایی پایه و اساسی برای رسیدن به مرحله آزمایشی است.

در این مرحله نوجوانان به خودکاوی پرداخته و به دنبال رشته ها و یافتن مشاغلی می روند که احتمالا در آینده به آن ها اشتغال می ورزند. سرانجام فرا می گیرند که برای انجام برخی مشاغل مهارت و آمادگی بیشتری در آن ها موجود است.

این مرحله به چهار دوره تقسیم می شود:
دوره اول- رغبت: از سنین ۱۱ و یا۱۲ سالگی شروع می شود در این دوره فرد به لزوم کار برای زندگی خود واجتماع پی می برد وخود را متقاعد می سازد که باید در آینده به انجام کاری بپردازد.
دوره دوم- صلاحیت : سنین ۱۲ تا۱۴ سالگی را شامل می شوددر این دوره نوجوان صلاحیت وشایستگی خود را برای انجام شغل مورد نظرش می سنجد و توانایی و یا عدم توانایی خود را برای انجام شغل مورد نظر مورد آزمایش قرار می دهد.

معمولا در این دوره رغبت های جدیدی که بیشتر با واقعیت توأمند جایگزین رغبت های قبلی می گردند.
دوره سوم- ارزش: این دوره سنین ۱۵ و۱۶ سالگی را شامل می شود در این دوره نوجوان ارزش های اجتماعی را نیز مد نظر قرار می دهد وخود را متقاعد می سازد که در سال های آینده باید به انتخاب یکی از مشاغل مورد علاقه اش بپردازد که توانایی انجام آن را نیز دارد وبه بررسی تفاوت ها در ارزش های زندگی بر اساس اشتغال به مشاغل مختلف اقدام می نماید.
دوره چهارم- انتقال: بین سنین ۱۷ تا۱۸ سالگی به وقوع می پیوندد و در این دوره فرد احساس می کند که باید به طور واقع بینانه ای شغل آینده اش را تعیین و مسئولیتی را عهده دار شود و به آزمودن مهارت ها و توانایی های خود اقدام می نماید و اطلاعاتی در مورد مشاغل مختلف گردآوری کرده و هر قسمت از اطلاعات را دقیقاً مورد بررسی قرار می دهد تا به انتخاب صحیح تری نایل آید.
مرحله سوم – واقع بینی (۱۸-۲۴سالگی) این دوره به شدت تحت تأثیر تعلیم وتربیت ودوره های آموزشی فرد قرار می گیرد وبه چندین دوره مکاشفه ، تبلور و تعیین تقسیم می شود که در اینجا به خاطر احتراز از اطاله ی کلام به همین اندازه بسنده می کنیم.

……ادامه دارد

شما هم می توانید نظرات خود را در این مورد در شبکه چشم انداز کانال تلگرام به آدرس   @modir1404reg منعکس فرمائید.

0 در صورت پسندیدن این کلیپ لایک کنید

Leave a Reply

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.