تشخیص افکار با چشمان طرف مقابل

 

eyes_movements-1

تابلوی مغز انسان در چشمان اوست یا به قول قدیمی ها چشمها دروغ نمیگویند.
Eyes Don’t Lie !
آیا این نکته را علم نیز تایید می کند ؟
در این نوشتار قصد داریم از دید علمی Neuro Linguistic Programming به این موضوع نگاه بپردازیم.
باتوجه به اینکه محل ذخیره سازی اطلاعات و شیوه دستیابی به آنها ، و همچنین مسیر نورولوژیکیشان در مغز متفاوت است،جهت حرکت چشمان حین دسترسی به آنها نیز نمایانگر نوع اطلاعات خواهد بود .در ادامه ، نکات بسیار جالبی را در این باره ، فرا خواهید گرفت !


از این نکته میتوانید برای تشخیص دروغ گفتن یک نفر به شما ،تشخیص حس یک نفر به شما،تشخیص اینکه فرد مقابل شما به چه نوع داده ایی فکر میکند ، استفاده کنید.دقت کنید جهت هایی که ذکر میشود ، مثلا پایین چپ ، منظور وقتی است که روبروی فرد ایستاده اید و چشم او به سمت چپ شما منحرف میشود.بنابر این اگر میخواهید این جهت ها را روی خودتان تست کنید ، باید آنها را معکوس کنید .

photo_2016-05-13_23-45-52-e1463253161849

 

به این شکل نگاه کنید.همانطور که در شکل ذکر شده است،در یک دسته بندی کلی،نگاه به سمت بالا،به معنای دسترسی به اطلاعات تصویری یا همان Visual Data می باشد.لاین وسط بیانگر اطلاعات صوتی یا Auditory بوده و بخش پایین ، Self Talk (صحبت با خود) و احساسات Kinaesthetic را در بر می گیرند.
اندیس های r و c به دو واژه Remembered و Constructed اشاره دارند.(بترتیب به معنای به یاد آورده شده و ساخته شده).برای درک بهتر ، بیشتر توضیح میدهیم.
۱٫ وقتی فرد مقابل شما به بالا و راست نگاه میکند Vr : در حال دسترسی به اطلاعات از نوع تصویری می باشد.اندیس r همانطور که گفته شد،بیانگر این است که تصویر مربوطه ، در ذهن فرد وجود دارد و فرد مذکور ، بعنوان مثال در حال به خاطر آوردن یک تصویر از دیروز است ! مثال : دیروز او در مهمانی چه لباسی پوشیده بود ؟(اگر واقعا رخ داده باشد،باید نگاهش به این سمت برود)
۲٫ نگاه به بالا و سمت چپ Vc : مجددا سوژه در حال دسترسی به اطلاعات تصویری است و در حال تصور کردن یک تصویر است اما تصویر مذکور در ذهن وی وجود ندارد و درحال ساخت تصویر مربوطه است.درواقع فرد مذکور در حال دیدن تصاویری جدید و متفاوت است.
۳٫ نگاه به سمت راست Ar : سوژه درحال دسترسی به اطلاعات صوتی است که قبلا آنها را شنیده است.مثلا صدای یکی از دوستانش را به خاطر می آورد که جمله ایی را به او گفته است.
۴٫ نگاه به سمت چپ Ac : سوژه در ذهن خود درحال گوش دادن به صداهای جدید و متفاوت است که تابحال نشنیده است.
۵٫ نگاه به پایین و راست Ad : سوژه درحال صحبت کردن با خود است.
۶٫ نگاه به پایین و سمت چپ : سوژه درحال دسترسی به اطلاعات احساسی است.مانند احساسات،لامسه،حس سوختن و غیره.مانند به خاطر آوردن یک جراحت یا درد.همچنین بیانگر حس عشق یا تنفر میباشد.مثال : نظرت نسبت به او چیست ؟ اگر نگاههای فرد به بخش Kinaesthetic منتقل شود ، نشانگر وجود حس علاقه و یا تنفر می باشد . (برای تشخیص بین این دو،به زبان بدن و حالت چهره و سایر سیگنال ها دقت کنید).
۷٫ چشمان خیره و ثابت شده به یک نقطه : دیدن تصاویر جدید در ذهن و مشاهده آنها.

نکات مهم :
۱٫ قوانین فوق در اکثریت افراد صادق بوده اما در برخی افراد،جهت چپ و راست(نه بالا و پایین)،دقیقا معکوس رویت شده است.پیشنهاد میشود ابتدا سوالات خود را از فرد پرسیده(مثلا ابتدا درباره یک خاطره حسی از او سوال کنید و سپس جهت نگاههایش را دریابید) ، تا با این کار بتوانید جهت کانال Kinaesthetic فرد را متوجه شده و بقیه موارد را با توجه به آن دریابید.
۲٫ برای تشخیص دروغ میتوانید به Remembered و یا Constructed بودن آن توجه کنید.اگر خاطره مربوطه رخ داده باشد،باید نگاه فرد به کانال Kinaesthetic و یا Vr و یا Ar ( بسته به نوع داده ایی که از فرد سوال کرده اید) آنرا تایید کند.
۳٫ نکته جالبی برای به خاطر آوردن اطلاعاتی که از یاد برده اید مطرح میکنیم ! شما میتوانید از این مقاله در جهت عکس نیز استفاده کنید ! مثال :
تلاش میکنید که صدای فرد و جمله ایی که به شما گفته را بخاطر بیاورید اما فراموش کرده اید ؟ برای بخاطر آوردن بهتر،ابتدا چشمان خود را به سمت Ar برده و سپس فکر کنید تا مسیرهای نورولوژیکی نیز شما را در بخاطر آوردن بهتر ، یاری کنند.
۴٫ باتوجه به اصل عدم قطعیت هایزنبرگ،اگر سوژه بداند که جهت نگاههایش در حال کنترل است،نتایج دقیق نخواهد بود . در این موارد ، باید ابتدا بخش Conscious مغز فرد منحرف شود و سپس نگاهها آنالیز شوند.درباره بخشهای Conscious و Unconscious مغز صحبت خواهیم کرد.

منتشر شده در : قدرت نامحدود
0 در صورت پسندیدن این کلیپ لایک کنید

Leave a Reply

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.